Robienie odlewów

 

Jak robi się odlewy?

Ogólnie rzecz biorąc, odlewy możemy robić na kilka różnych sposobów. My, w zamieszczonym poniżej materiale postaramy się Państwu przybliżyć o drobinę procedurę tworzenia form i robienia z nich odlewów. Zdjęcia zostały wykonane w zaprzyjaźnionej pracowni rzeźbiarskiej.

Tworzenie formy do robienia odlewów

 

Wybór sposobu zależny jest od wielkości i kształtu odlewanego przedmiotu – jedne można odlewać na płasko, inne wyłącznie „zatapiając” w gumie silikonowej. Pisząc poniższy mini poradnik bierzemy pod uwagę ilość zużywanego silikonu, która może mieć wpływ na koszt odlewu.

 

Sposób 1

 

 

Jest to najszybszy i najlepszy sposób na tworzenie form do odlewania dla drobnych i małych przedmiotów. Wkładamy przedmiot do pojemnika i zalewamy pojemnik silikonem.

 

1) łączenie składników

 

Na samym początku zaczynamy od odmierzenia ilości bazy i aktywatora we właściwej proporcji. Ponieważ nasz przedmiot jest stosunkowo drobny, użyliśmy w tym celu cyfrowej wagi kuchennej. Do wykonania odlewu aniołka zużyjemy około 500g silikonu, odmierzamy 20g aktywatora (zgodnie z zaleceniami w ulotce informacyjnej / instrukcji) i dodajemy go do bazy. Całość należy dokładnie wymieszać, czynnośc wykonujemy przez czas 1 minuty.

 

2) zalewanie przedmiotu

 

 

 

Wkładamy naszą figurkę do pojemnika z plastiku [lub innego pojemnika o gładkich ściankach] i zalewamy wymieszanym silikonem do momentu, gdy całość znajdzie się pod powierzchnią. Odstawiamy do momentu aż silikon zastygnie (około 5 godzin przy 20 °C). 

 

3) wyciąganie gumy

 

 

Jeśli po sprawdzeniu jesteśmy przekonani, że forma w pełni zastygła, możemy ją delikatnie wyciągnąć z pojemnika początkowo obstukując wszystkie ścianki. Figurkę należy wyciągać delikatnie i powoli, w ten sposób forma jest gotowa do odlewania a figurka nie uległa uszkodzeniu.

 

Sposób 2

 

 

Bardziej oszczędny, jednakże bardziej czasochłonny sposób tworzenia form do odlewów. Całość polega na nakładaniu warstwami silikonu na przedmiot, a później na stworzeniu i utwardzeniu zewnętrznej żywicznej kapy ochronno -wzmacniającej. Odlew wykonany na przykładzie formy z płaskorzeźby.

 

1) łączenie składników

 

 

Dokładnie odmierzamy ilość bazy oraz aktywatora, wymaganych do otrzymania masy o konsystencji zgodnej z zaleceniami zawartymi w ulotce informacyjnej [bądź na etykiecie produktowej]. W tym celu używamy cyfrowej wagi, dodatkowego pojemnika i strzykawki z podziałką. Po zważeniu i wyliczeniu proporcyji tixotropu [wykorzystano American TIXOMOLD] potrzebnego do zagęszczenia gumy silikonowej, dodajemy go do bazy.

 

2) mieszanie

 

 

Całość należy dokładnie wymieszać. Jest to większ ilość, zatem wykorzystanie urządzenia mieszającego [wolno obrotowego] jest jak najbardziej na miejscu.

 

3) czyszczenie powierzchni

 

 

Przedmiot, który chcemy odlać powinien być czysty, zatem jeśli jest on pokryty kurzem bądź innego rodzaju pyłkami, należy je usunąć. W tym celu zaproponujemy użyć sprężonego powietrza np. z kompresora bądź w spray’u.

 

3) tworzenie pierwszej warstwy

 

 

 

Płynną gumę zaczynamy rozlewać po powierzchni przemiotu, możliwie by osiadła ona na każdym elemencie. Do tej czynności polecamy używanie pędzela malarskiego lub szpachelki z którego to silikon będzie delikatnie spływał na odlewaną formę.

 

 

 

Silikon formierski jest na tyle ”zwarty” dzieki substancji tiksotropowej by osadzać się na powierzchni, a jednocześnie na tyle rzadki by wniknąć w każdą szczelinę i zakamarek przedmiotu. Kolejno maczamy pędzel / szpachelkę i pozwalamy aby silikon z niego skapywał na płaskorzeźbe. Czynność powtarzamy do momentu, gdy obraz pokryty będzie warstwą, którą można rozsmarować po całości.

4) rozsmarowywanie

 

 

 

Rozsmarowujemy płynną gumę przy pomocy pędzla, starając się aby wniknęła ona w każdy zakamarek i niszę. Kiedy całość będzie pokryta cieńką warstwą, pozostawiamy wszystko do przeschnięcia [zawiązania].

 

4) tworzenie drugiej warstwy

 

 

 

 

Powtarzamy czynności tak jak przy tworzeniu pierwszej warstwy – rozlewamy gumę silikonową , poprawiamy pędzlem i pozostawiamy do przeschnięcia.

 

5) tworzenie trzeciej warstwy

 

 

 

 

Powstałą powłokę po raz kolejny polewamy, i rozsmarowujemy silikon i pozostawiamy wszystko do przeschnięcia.

 

6) tworzenie 4 warstwy

 

 

 

 

Po raz kolejny powtarzamy wspomniane wcześniej czynności. Tym razem nie ma potrzeby obficie polewać formy, drobne poprawki korygujemy pędzlem w miejscach, gdzie guma może być zbyt cieńka, oraz w tych najbardziej narażonych na uszkodzenia.

 

 

Pozwalamy formie wyschnąć. Gotową formę można delikatnie ściągnąć z rzeźby. My jednak wcześniej chcąc utwardzić naszą formę, pokrywamy ją jeszcze na koniec płynną żywicą.

 

 

7) zabezpieczanie formy

 

Formę malujemy żywicą. Najlepiej jest to zrobić podobnie jak z gumą – nakładając co najmniej 2 warstwy. Żywica powinna pokryć skorupą naszą gumę – można stosować włokno szklane w celu usztywnienia skorupy zewnętrznej.

 

8 ) zdejmowanie formy

 

Żeby nie uszkodzić naszej rzeźby, wyciągamy ją ostrożnie i prostopadle do odlewanych płaszczyzn lub kątów.

 

Odlewanie

 

Ważną rzeczą jest zabezpieczenie odlewu przed uszkodzeniem się w czasie wyciągania z formy. Dlatego też zanim przystąpimy do odlewania, dobrze jest wysmarować formę oddzielaczem do form. Za jego pomocą łatwo wyciągniemy odlew gdyż zapewniony zostaje poślizg i silikon swobodnie odskoczy od „pozytywu”, a przy okazji nie przyklei się też do formy.

 

Dostępne produkty: Silikon S630, Silikon S638 Poradnik:Robienie odlewów